OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 02.06.2012 16:18:50 

Trpasličie králiky

Kupujeme králika

Kupujeme králika

zajačikKedysi bol králik výsadou vidieka a ani vo sne by ma nenapadlo, že si aj v meste nájde svoje miesto. Nie však ako potrava, ale ako zvierací spoločník. 

Nie každý si môže dovoliť priniesť domov (najmä do bytu) psa, a taktiež nie každý, kto túži po domácom miláčikovi, uvažuje práve o psovi. Je to síce typické domáce zviera, ale v ostatnom čase si medzi ľuďmi našli svoje miesto aj menej náročné, prítulné a neuveriteľne milé králiky.

 

Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu králika, mali by Ste zvážiť všetky pre a proti:

 

1. Králik je veľmi milý, prítulný a roztomilý spoločník, ale súčasne to môže byť poriadny huncút!

Ak králikovi venujete dostatočne veľa času (najmä v útlom veku) bez problémov si zvykne na ľudí v domácnosti. A aj keď bude spočiatku plachý, časom začne spoločnosť vyhľadávať. Keď sa cez deň vybehá a vyšantí, v noci pokojne odpočíva. Králičky nevydávajú takmer žiadne zvuky, preto sú to vyhľadávaní spoločníci do bytov a pre ticho obľubujúcich ľudí.

Na druhej strane, ak sa králikovi dostatočne nevenujete a nechávate ho dlho samého v klietke, nezvykne si na Vás. Ostane plachý, možno bude aj hrýzť a budete mať problém ho chytiť a vrátiť naspäť do klietky.

2. Čistotné zvieratko alebo nepoučiteľný bordelár?

Pretože je to čistotné zvieratko, je vhodný na chov v byte. Vie sa naučiť vykonávať potrebu na jedno miesto v klietke, ktoré potom bez problémov raz za čas vyčistíte. Pri používaní správnej podstielky zamedzíte šíreniu pachu a králika v byte nebudete vôbec cítiť.

Ak však zanedbáte výchovu a zajko nepochopí hneď na začiatku, čo od neho chcete, môže sa stať, že si bude robiť neporiadok v celej klietke alebo dokonca v celom byte.

3. Časovo nenáročný člen rodiny, ktorý potrebuje Vašu pozornosť

Králik je naozaj podstatne menej náročný ako napríklad pes. Na rozdiel od psíka nepotrebuje venčiť, nemusíte každé ráno vstávať a ísť s ním na prechádzku. Nemusíte ho kúpať, vie sa sám pekne starostlivo očistiť. Zato je prítulný ako psík, pribehne za Vami, rád sa pohrá, mazná a miluje Vašu prítomnosť.

Ako každému živému tvorovi mu musíte dať denne nažrať. Čerstvé seno a voda sú tiež samozrejmosťou. Králik veľmi trpí, keď je celý deň zatvorený v klietke. Je potrebné sa mu denno-denne venovať, hrať sa s ním a púšťať ho z klietky von. Ak naňho nemáte každý deň čas, zaobstarajte mu zajačieho spoločníka.

4. Učenlivý tvor, ktorý ťažko znáša zmeny

Králiky majú radi pravidlá a vedia ich aj rešpektovať. Naučí sa kto je jeho pán, kedy mu dáva žrať, čo musí spraviť, aby dostal dobrotu. Taktiež je veľmi vnímavý a vie, kedy spíte, kde je kuchyňa (jedlo) a kde má zakázané chodiť.

Naopak si veľmi nerád zvyká na zmeny a môžu ho privádzať do stresu. Akékoľvek zmeny vo vybavení klietky a jej polohu môže považovať za problém. Potrpí si na to, čo má rád a čo je mu známe. Každá nová situácia v ňom vzbudzuje nedôveru a obavy.

5. Síce inteligentný, ale predsa len králik.

Králika je možné do istej miery vychovať, napr. ho naučiť reagovať na zavolanie. Nerozumie síce konkrétnym povelom, ale rozozná tón v hlase a vie, kedy urobil niečo zlé, alebo kedy ho naopak chcete pochváliť.
Vo veku 6 mesiacov zajko prechádza obdobím puberty a v tomto veku je náchylný na neposlušnosť. Taktiež sú veci, ktoré zajaca nikdy nenaučíte, resp. neodučíte. Napríklad by Ste z jeho dosahu mali odstrániť všetky kvety, pretože zajac ich nevníma ako dekoráciu ale ako potravu.